Hakkımızda

Hakkımızda

Bir güz mevsiminde, ağaçlar yaprak döküp kışa hazırlanırken Okur Yazar Derneği doğdu. amacı bilim, kültür, sanat ve düşünce alanında faaliyetlerde bulunmaktı.

Kurulduğunda, yıl 2012 idi.

Gerçek ve sanal dünyada okumaya, yazmaya dair çalışmalar yapma niyetiyle yola çıkmıştı.

2013 kışında Okuryazar kültür sitesi hayata merhaba dedi. Amaç, her yaştan ve meslekten insanın yazmasına imkân sağlamaktı. Böylece kültür dünyamıza katkı sunacaktı. Yıllar içinde kazandığımız tecrübeler ve çalışmalar ışığında Okuryazar gelişti. “Türkiye’nin sosyal mecrası” markası adı altında insan ve kültür odaklı bir sosyal mecraya dönüştü.

2014 yazında ise İnsan ve İnsan: Bilim, Kültür, Sanat ve Düşünce Dergisi yayın hayatına başladı. Mevsimler birbirini kovalarken dergi büyüdü, serpildi. Sonuçta, akademi dünyasında saygın bir konuma erişti.

Okur Yazar Derneği Yayınları ise 2015 yılının bahar aylarında yayın hayatına başladı. Yayınevinin ilk yayınları arasında Güzel Kelimeler ve Ahmet Hâşim’in eserleri yer aldı. 2018 yılında yeni bir proje hayata geçti. Ülkemizin kültürel birikim ve mirasında eşsiz bir yere sahip olan ezgilerimizi yörelerimize göre hazırlamaya başladık. Özverili çalışmalar sonucunda, Yöre Yöre Ezgilerimiz dizisi altında onlarca ilimizin türküleri ayrı birer kitaba dönüştü. Bu kitaplardan bir kısmı 2019 yılında matbu olarak çıktı. Serinin tümünün dijital ortamda PDF e-kitap olarak toplumun yararına sunulması için çalışmalar devam etmektedir.

Okur Yazar Derneği Yayınları bilim, kültür, sanat ve edebiyat alanlarında yayın çalışmalarını şevkle sürdürüyor. Yayıncılık dünyasına nitelikli ürünler kazandırıyor.

Siz de, çalışmalarınızı yayınlamak, hayalinizdeki projeleri hayata geçirmek isterseniz, bizimle iletişim kurabilirsiniz.