Destan Gibi: Yol Türküleri

Destan Gibi

Destan Gibi: Yol Türküleri

  • Yazar: Orhan Veli
  • Kitap Türü: Edebiyat, Şiir
  • Yayınevi: Okur Yazar Derneği Yayınları
  • İlk Basım Tarihi: 2021
  • ISBN: 978-605-70687-8-1
  • Sayfa: 27

Destan Gibi Yol Türküleri, Orhan Veli Kanık’ın üçüncü şiir kitabı, ekitap olarak çıktı. Kitabı Okur Yazar Derneği Yayınları’nda ücretsiz okuyabilirsiniz.

Orhan Veli Türk Edebiyatı’nda Birinci Yeni veya Garip edebiyat akımının başlıca temsilcilerindendir. Şair klasik şiir kalıpları dışına çıkarak, çoğunlukla gündelik hayata dair, gündelik dilde şiirler yazdı. İlk şiir kitabı Garip 1941 yılında çıktı. Daha sonra, Garip’in ikinci ve sadece Orhan Veli’nin şiirlerinin yer aldığı baskısı 1945 yılında çıktı. Orhan Veli’nin bu kitabı Okur Yazar Derneği Yayınları arasından yakın zamanda yayımlandı.

Orhan Veli’nin üçüncü şiir kitabı Destan Gibi ise ilk olarak 1946’da yayımlandı. Kitap bir tek Uzun Yol Türküleri şiirinden oluştu. Orhan Veli ayrı isimlerle şiir kitapları çıkardı. Fakat maalesef ölümünün ardından, farklı yayınevleri tarafından Bütün Şiirleri adı altına toplu olarak yayımlandı. Muhtemelen hacimleri sebebiyle, yayın ve dağıtım konusunda güçlük yaşamamak için bu yolu benimsediler.

Neden şairin kitaplarını ayrı basıyoruz?

Şair kitaplarını ayrı adlar altında yayınladı. Onun için Okur Yazar Derneği Yayınları olarak biz de öyle yayınlıyoruz. Neden? Çünkü ayrı ayrı yayımlamayı şairin hatırasını yaşatmak için anlamlı buluyoruz. Ayrıca şimdiki genç kuşaklar için örnek teşkil etmesi bakımından bunu kıymetli görüyoruz. Bu şekilde gençlerin Orhan Veli ile kendileri arasında bir bağ kuracaklarını düşünüyoruz. Şiir yazmalarını ve yazdıkları şiirleri Orhan Veli gibi az çok demeden yayımlamalarını teşvik etmeyi arzuluyoruz.

Okur Yazar Derneği Yayınları olarak Orhan Veli’nin Destan Gibi şiir kitabını okurla buluşturmaktan mutluyuz.

Destan Gibi: Yol Şiirleri’ni okurken… okurların zihninde muhtemelen Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları şiir kitabı’ndan mısralar yankılanacaktır. Öyle ki, akıllarda “Acaba Orhan Veli, Yol Şiirleri’ni Faruk Nafiz’in Han Duvarları’na bir nazire olarak mı yazdı?“ sorusu da belirecektir. Çünkü iiirinin başlığı dahi, Orhan Veli’nin biraz muzip, alaycı yönünü açığa vuruyor diyebiliriz. Bu vesileyle, Faruk Nafiz Çamlıbel’i ve Türk edebiyatının başyapıtlarından biri sayılabilecek Han Duvarlarını yadetmiş olalım. Faruk Nafiz Çamlıbel’i ve şiir kitabını okumayanlar için, özellikle öneririz.

Sonuçta Orhan Veli’nin Destan Gibi şiir kitabının kültür hayatımıza mütevazı bir katkı olması dileğiyle.

Prof. Dr. H. Emre Bağce
Yayın Yönetmeni