Garip

Garip

  • Yazar: Orhan Veli
  • Kitap Türü: Edebiyat, Kültür
  • Yayınevi: Okur Yazar Derneği Yayınları
  • İlk Basım Tarihi: 2021
  • ISBN: 978-605-70687-5-0
  • Sayfa: 71

Orhan Veli’nin ilk şiir kitabı Garip Okur Yazar Derneği Yayınları’ndan çıktı. E-kitap olarak Okuryazar’da okuyabilirsiniz.

Türk Edebiyatı’nda Garip ismini taşıyan edebiyat akımı Birinci Yeni olarak da bilinir. Başta Orhan Veli Kanık olmak üzere, Oktay Rifat ve Melih Cevdet Anday akımın temsilcileri arasındadır. Bu akım klasik şiir kalıpları ve temaları dışına çıkmayı denemiştir. Öyle ki, çoğunlukla gündelik hayata dair, gündelik dilde şiirler yazdı… akım ismini, Orhan Veli’nin 1941 yılında yayınladığı Garip başlığını taşıyan ilk şiir kitabından aldı.

İlk olarak 1941 yılında çıkan kitapta, üç şairin şiirleri ve Orhan Veli’nin “Garip” başlığı ile akıma dair kapsamlı bir yazısı yer aldı. Bu yazısında Orhan Veli, klasik şiir anlayşını biçem ve içerik bakımından eleştiriye tâbî tuttu.

Daha sonra, 1945 yılında çıkan ikinci baskıda ise sadece Orhan Veli’nin şiirleri yer aldı. Orhan Veli bu baskı için, “Garip İçin” başlığını taşıyan ikinci bir yazı kaleme aldı. Ve önceki fikirlerini neredeyse bütünüyle terk ettiğini ilan etti. İlk baskıdaki şiirlerine ek olarak, bu baskıda yeni şiirlerine de yer verdi.

Elinizdeki kitapta, Garip’in 1945 baskısı esas alındı. Aynı zamanda okurlar için kitabın sonuna, Orhan Veli’nin 1941 baskısı için kaleme aldığı yazı da eklendi. Orhan Veli’nin her iki yazısı da orijinal metinlerden oluşuyor.

Okur Yazar Derneği Yayınları olarak Garip’i yeni bir solukla okurla buluşturmaktan mutluyuz.

Kitaptaki şiirlerden bazıları pek tanıdık gelecektir, mesela:
“Ne Kadar Güzel”
“Davet”
“Güzel Havalar”
“Anlatamıyorum”

“Rüya” gibi duygu yüklü veya “Kızılcık” gibi natüralist, sevimli ve neşeli şiirlerini de beğeniyle okuyacaksınız.

Ülkemizin edebiyat ve kültür hayatına mütevazı bir katkı olması dileğiyle.
Prof. Dr. H. Emre Bağce
15 Ekim 2021 / İstanbul