Güzel Kelimeler

Güzel kelimeler

Güzel Kelimeler

  • Yazar: H. Emre Bağce
  • Kitap Türü: Edebiyat, Kültür
  • Yayınevi: Okur Yazar Derneği Yayınları
  • İlk Basım Tarihi: 2015
  • ISBN: 978-605-65662-0-2
  • Sayfa: 163

Güzel Kelimeler kitabı Prof. Dr. Emre Bağce’nin kaleminden e-kitap olarak çıktı.
Önsözde yer alan şu pasajlar kitabın amacını açık şekilde ortaya koyuyor.
**
Kullandığımız kelimeler ne ise bizler oyuz aslında. Bir nehir nasıl ki suyunun azlığına, çokluğuna, yatağının çakıllı taşlı oluşuna göre akar, çağlarsa; bir dalga nasıl ki denizin derinliğine, fizikî ve iklim şartlarına göre coşar, durulursa; hayatımız da bir nehrin suyu veya denizin dalgası gibi kelimelere, kavramlara göre şekil alıyor. Pek farkına varmıyoruz fakat insan kendini kelimelerle inşa ediyor; içinde yaşadığı dünyayı kelimelerle ifade ediyor, yaşamak istediği dünyayı kelimelerle ve kelimelere yüklediği anlamlarla kuruyor. Üslubumuz, bir ustanın mermeri sabır ve özenle işlemesi ya da öfkeyle kalkan birinin etrafını kırıp dökmesi gibi, varlığımızı biçimlendiriyor veya parçalıyor; ruhumuz, benliğimiz ya bir çağlayana ya da kör bir kuyuya dönüyor. Her cümlemiz, konuşmamız, söylediğimiz ne varsa bize tanıklık ediyor. Söylediklerimiz kadar söylemediklerimizle, konuştuklarımız kadar suskunluklarımızla var veya yok oluyoruz.

Kelimelerle konuşuyor, kelimelerle duyuyor, kelimelerle görüyoruz. Mesela “Kalp gözü”, “gönül gözü”, “gani gönüllü”, “açık yürekli” dediğimizde herhangi bir şey duymadığını, görmediğini, hissetmediğini söyleyebilir mi insan? Ya da zihninde herhangi bir şey canlanmadığını?

“Gökyüzü”, “cennet”, “eşitlik”, “anne”, “şefkat”, “mutluluk” dediğimizde kim bilir neler duyuyoruz, neler görüyoruz, neler hissedip neler düşünüyoruz. Dilerseniz bir an için bu kelimeleri yok sayalım; kelimelerin işaret ettiği varlıkların ve bizde çağrıştırdığı anlamların varolmadığını tahayyül edelim. Herhâlde bu kelimelerin yokluğunu dilemeyiz, varlığını ise yeterince takdir ettiğimizi söyleyemeyiz.

**
Bu yazının devamını kitapta okuyabilir ve sevdiklerinizle birlikte Güzel Kelimeler vesilesiyle güzel ve keyifli anlar geçirebilirsiniz.