Karşı

Karşı Orhan Veli'nin son kitabı

Karşı

  • Yazar: Orhan Veli
  • Kitap Türü: Edebiyat, Şiir
  • Yayınevi: Okur Yazar Derneği Yayınları
  • İlk Basım Tarihi: 2021
  • ISBN: 978-605-71053-0-1
  • Sayfa: 35

Karşı, Orhan Veli’nin beşinci şiiri kitabı, Okur Yazar Derneği Yayınları arasında çıktı. Ücretsiz PDF E-kitap olarak okuyabilirsiniz.

Türk Edebiyatı’nda Birinci Yeni veya Garip Akımı olarak bilinen edebiyat akımının başlıca temsilcisidir Orhan Veli. Şair klasik şiir kalıpları ve temaları dışına çıkarak, çoğunlukla gündelik hayata dair şiirler yazdı. Öyle ki bu şiirlerde de gündelik dil hakimdi.

Orhan Veli’nin ilk şiir kitabı Garip 1941’de çıktı. Garip’in ikinci ve sadece Orhan Veli’nin şiirlerinin yer aldığı yeniden düzenlenmiş baskısı 1945 yılında çıktı. Şairin bu ilk kitabı Okur Yazar Derneği Yayınları arasından yakın zamanda yayımlandı. Vazgeçemediğim, üçüncü olarak Destan Gibi ve Yenisi kitapları çıktı.

Orhan Veli’nin beşinci ve son şiir kitabı Karşı, 1949 yılında yayımlandı. Kanık kendi şiir kitaplarını ayrı isimlerle çıkarmıştı. Fakat ölümünün ardından maalesef şiir kitapları farklı yayınevleri tarafından, Bütün Şiirleri başlığıyla çıktı. Muhtemelen kitaplarının sayfa sayılarının az olması sebebiyle, yayın ve dağıtım nedeniyle bu yolu benimsediler.

Okur Yazar Derneği Yayınları olarak şairin kitaplarını, kendisi tarafından yapıldığı gibi, ayrı ayrı yayınlıyoruz.

Öncelikle bunu şairin hatırasını yaşatmak için anlamlı görüyoruz. Ayrıca şimdiki genç kuşaklar için örnek teşkil etmesi bakımından kıymetli buluyoruz. Bu şekilde Orhan Veli ile kendileri arasında bir bağ kurmalarını.. şiir yazmalarını ve yazdıkları şiirleri Orhan Veli gibi az çok demeden yayımlamalarını teşvik etmeyi arzuluyoruz.

Orhan Veli’nin Karşı adını taşıyan şiir kitabını bu anlayışla okurla buluşturmaktan mutluyuz. Bu kitapta şairin;

İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Önce hafiften bir rüzgâr esiyor;
dizelerinin yanı sıra;

Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava
dizeleriyle başlayıp devam eden ünlü şiirleri yer alıyor.

Bu kitapta Orhan Veli’nin başat temalarından ayrılık ve yalnızlığa dair şiirlerini de okuyacaksınız. Sıradan insanların sıradan yaşamlarını, çoğunlukla duyulmayan kaygılarını ve acılarını dile getiren şiirlerine, “Erol Güney’in Kedisi“ gibi hayvanların hayatına eğilen şiirler de katılıyor. Kuşkusuz, Karşı’daki şiirler, Orhan Veli’nin şiirdeki ustalığını berrak şekilde gösteriyor.

Sonuç olarak, ülkemizin edebiyat ve kültür hayatına mütevazı bir katkı olması dileğiyle.
Prof. Dr. H. Emre Bağce
Ekim 2021 / İstanbul