Vazgeçemediğim

Vazgeçemediğim şiir

Vazgeçemediğim

  • Yazar: Orhan Veli
  • Kitap Türü: Edebiyat, Kültür
  • Yayınevi: Okur Yazar Derneği Yayınları
  • İlk Basım Tarihi: 2021
  • ISBN: 978-605-70687-7-4
  • Sayfa: 23

Orhan Veli’nin Vazgeçemediğim şiir kitabı e-kitap olarak çıktı.
Orhan Veli Türk Edebiyatı’nda Birinci Yeni veya Garip Akımı olarak bilinen edebiyat akımının başlıca temsilcisidir. Şair klasik kalıpların dışına çıkarak, çoğunlukla gündelik hayata dair, gündelik dilde şiirler yazdı. İlk şiir kitabı Garip 1941’de çıktı. Garip’in ikinci ve sadece Orhan Veli’nin şiirlerinin yer aldığı genişletişmiş baskısı 1945 yılında çıktı. Orhan Veli’nin bu kitabı Okur Yazar Derneği Yayınları arasından yakın zamanda yayımlandı.

ikinci şiir kitabı Vazgeçemediğim ise yine aynı yıl, 1945’te yayımlandı… ölümünün ardından şiir kitapları yayınevleri tarafından, Bütün Şiirleri başlığıyla toplu olarak yayımlandı. Muhtemelen kitaplarının sayfa sayılarının (hacimlerinin) az olması sebebiyle. Belki ayın ve dağıtım konusunda güçlük yaşamamak için bu yolu benimsediler.

Şairin kitaplarını, kendisi tarafından yapıldığı gibi, ayrı ayrı yayınlıyoruz… çünkü, bunu hem şairin hatırasını yaşatmak, hem de şimdiki genç kuşaklar için örnek teşkil etmesi bakımından kıymetli görüyoruz. Bu şekilde Orhan Veli ile kendileri arasında bir bağ kurmalarını, şiir yazmalarını ve yazdıkları şiirleri Orhan Veli gibi az çok demeden yayımlamalarını teşvik etmeyi arzuluyoruz.

Okur Yazar Derneği Yayınları olarak Orhan Veli’nin Vazgeçemediğim şiir kitabını bu anlayışla okurla buluşturmaktan mutluyuz. Bu kitapta şairin;
İstanbul’da Boğaziçi’nde,
Bir fakir Orhan Veli’yim;
Veli’nin oğluyum,
Tarifsiz kederler içinde.

dizeleriyle başlayan “İstanbul Türküsü” ve “Eskiler Alıyorum” şiirleriyle birlikte on bir şiiri bulunuyor. “Tren Sesi” şiirini de okurken eminiz herkes yüreğinde bir şeyler duyacak, hissedecektir.

Sonuç olarak, ülkemizin edebiyat ve kültür hayatına mütevazı bir katkı olması dileğiyle.

Prof. Dr. H. Emre Bağce
Ekim 2021 / İstanbul