Yenisi

Yenisi Orhan Veli'nin dördüncü şiir kitabı

Yenisi

  • Yazar: Orhan Veli
  • Kitap Türü: Edebiyat, Şiir
  • Yayınevi: Okur Yazar Derneği Yayınları
  • İlk Basım Tarihi: 2021
  • ISBN: 978-605-70687-9-8
  • Sayfa: 31

Yenisi, Orhan Veli’nin dördüncü şiir kitabı Okur Yazar Derneği Yayınları arasında çıktı. E-kitap olarak ücretsiz okuyabilirsiniz.

Türk Edebiyatı’nda Birinci Yeni veya Garip Akımı olarak bilinen edebiyat akımının başlıca temsilcisidir Orhan Veli. Şair klasik şiir kalıpları ve temaları dışına çıktı. Bu doğrultuda, çoğunlukla gündelik hayata dair, gündelik dilde şiirler yazdı. Orhan Veli’nin ilk şiir kitabı Garip 1941’de çıktı. Garip’in ikinci ve sadece Orhan Veli’nin şiirlerinin yer aldığı baskısı 1945 yılında çıktı. Şairin bu kitabı Okur Yazar Derneği Yayınları arasından yakın zamanda yayımlandı.

Orhan Veli’nin dördüncü şiir kitabı Yenisi, ilk olarak 1947 yılında yayımlandı. Şairin farklı adlarla çıkardığı şiir kitapları, ölümünün ardından Bütün Şiirleri aadıyla toplu olarak yayımlandı. Yayınevleri muhtemelen kitapların hacimlerinden doalayı yayın ve dağıtım açısından bu yolu benimsediler.

Okur Yazar Derneği Yayınları olarak şairin kitaplarını, kendisi tarafından yapıldığı gibi, ayrı ayrı yayınlıyoruz. Neden? Çünkü, bunu şairin hatırasını yaşatmak ve genç kuşaklar için örnek teşkil etmesi bakımından kıymetli görüyoruz. Bu şekilde Orhan Veli ile kendileri arasında bir bağ kurmalarını, şiir yazmalarını ve yazdıkları şiirleri Orhan Veli gibi az çok demeden yayımlamalarını teşvik etmeyi arzuluyoruz.

İşte bu yüzden Okur Yazar Derneği Yayınları olarak Orhan Veli’nin Yenisi şiir kitabını bu anlayışla okurla buluşturmaktan mutluyuz. Bu kitapta şairin;
Gemiler geçer rüyalarımda,
Allı pullu gemiler, damların üzerinden;
Ben zavallı,
Ben yıllardır denize hasret,
“Bakar bakar ağlarım”.

dizeleriyle başlayan “Denizi Özleyenler İçin” ve “Ölüme Yakın” şiirlerinde olduğu gibi duygusal ve keder yüklü şiirlerini okuyacaksınız. Aynı zamanda “Kapalı Çarşı“, “Zilli Şiir“, “Altındağ“ veya “Sucunun Türküsü” gibi, toplumun farklı katmanlarındaki insanların hayatına dair şiirler de göreceksiniz.

Sonuç olarak, Yenisi şiir kitabının ülkemizin edebiyat ve kültür hayatına mütevazı bir katkı olması dileğiyle.

Prof. Dr. H. Emre Bağce
Ekim 2021 / İstanbul